Test stresu

Teória je aj v prípade prekonávania stresu jednoduchšia, než prax. Napriek tomu stojí za pokus zmeniť zažité veci a posunúť sa tam, kde je svet pokojnejší a príjemnejší. Ak dostanete stres pod kontrolu, môže byť pre vás dokonca hnacím motorom!

Cítite nepokoj, zlosť, nespokojnosť a napätie? Vaše telo sa pravdepodobne pripravuje na boj so stresovou situáciou. Začína vylučovať viac hormónov, čím sa zvyšuje hladina cukru v krvi a tlak. Je to prvá fáza, telo vás upozorňuje, že nie je všetko tak, ako by malo byť. Môže sa vám to stať zrazu a pomaly, deň za dňom, ako dôsledok dlhodobého napätia a nespokojnosti. Ak tieto signály počúvnete a začnete relaxovať alebo problémy riešiť, nič závažné sa nedeje. Ak sa však zastavíte, vaše telo prejde do druhej fázy, ktorá už môže byť príčinou toho, že sa vám celý systém zrúti: ste neustále unavení, búši vám srdce až v hrdle, nedokážete spať viac než dve-tri hodiny, bolieva vás žalúdok, hlava, máte závrate, pociťujete slabosť, potíte sa viac než kedykoľvek predtým… jednoducho, nezvládate telo ani myšlienky.

Riešenie rozhodne nehľadajte v alkohole, nezačnite sa prepchávať jedlom len aby ste prehlušili ten intenzívny nepokoj a strach. Dlhodobý stres môže prerásť až do chronických reakcií, ktorých sa už možno nikdy nezbavíte. Poznáte niekoho, kto si ohrýza nechty, kto neustále fajčí jednu cigaretu za druhou, kto sa nedokáže zasmiať alebo kto za posledné mesiace viditeľne prestal o seba starať? To všetko môže byť dôsledok neustáleho tlaku, nezvládnutého stresu a chronického vyčerpania.

Tak poďme na to !