Stres - Ebook

Výrobca: Nefér Výhoda
(1 recenzia zákazníka)

Stres je slovo, ktoré sa skloňuje viac ako často. So slovíčkom stres sa proste nešetrí. Používajú ho takmer všetci dospelí bez rozdielu povolania, veku či pohlavia, dokonca aj naša mládež je už dnes „v strese“.

Ebook vám bude sprístupnený po zaplatení vo formáte PDF.

Cena:

7.00  s DPH

Popis

Úrivok z knihy:

Stres je slovo, ktoré sa skloňuje viac ako často. So slovíčkom stres sa proste nešetrí. Používajú ho takmer všetci dospelí bez rozdielu povolania, veku či pohlavia, dokonca aj naša mládež je už dnes „v strese“. Závažnosť, s akou sa stres môže podpísať na našom zdravotnom stave, nás oprávňuje o ňom hovoriť dokonca ako o chorobe posledných desaťročí, aj keď v pravom slova zmysle chorobou nie je. Samotné anglické slovo stres pochádza z francúzskeho slovíčka „estrecier" , ktoré je odvodené z latinského slovesa „stringo, stringere" a znamená sťahovať, uťahovať, prinútiť, použiť násilie.

Ebook - Stres - NeferVyhoda.skStres je odpoveďou organizmu na akúkoľvek nadmernú záťaž, ktorá vyvoláva v tele tzv. stresovú reakciu, reakciu prispôsobovania sa na nové podmienky, prostredníctvom ktorej sa organizmus uvedie do pohotovosti a snaží sa so záťažou vyrovnať. Ak sme „v strese“, znamená to, že sme vystavení vonkajším silám od charakteru ktorých potom môže byť výsledná stresová reakcia buď pozitívna alebo negatívna. V našom bežnom slovníku sa stres spája skôr s negatívnymi aspektami a týka sa hlavne psychického či citového vypätia. Stres je ale každá situácia, pri ktorej na organizmus pôsobia podnety a vychyľujú ho z rovnovážneho stavu a môžu ohroziť jeho integritu.

Samotný stres má dve zložky. Tou prvou sú spúšťacie momenty a situácie, tzv. stresory. Výskumy preukazujú, že príčiny stresu môžu byť vonkajšie (prírodné katastrofy, vojny, zlé medziľudské vzťahy, škola, zamestnanie ale aj napr. taká strata kľúčov). Aj menej významné stresory môžu byť nebezpečné ak je ich príliš veľa a pôsobia súčasne. Vnútorné zdroje stresu môžu závisieť od typu osobnosti, stupňa sebaovládania sa, vnútorných konfliktov.

Stres vyvoláva v organizme poplachovú reakciu, ktorá aktivuje mozog, nervový a imunitný systém, žľazy s vnútornou sekréciou. Výsledkom je zvýšenie cirkulujúceho objemu krvi, zrýchlená činnosť srdca, napätie svalstva, uvoľnenie energie. Zrýchlený pulz, hlboké zrýchlené dýchanie, stuhnutie svalov, zvýšená citlivosť všetkých zmyslov... Organizmus sa proste pripravuje na útok alebo únik. Odpoveď na stres je pritom u každého človeka odlišná. Podnet primeraný pre zdravého môže byť nadmerný pre oslabený organizmus. Ak stres pôsobí dlhodobo, podieľa sa na rozvoji rôznych civilizačných ochorení.

Človek je obdarený schopnosťou rozpoznávať veľké množstvo signálov, ktoré naznačujú blížiace sa nebezpečenstvo.

 

1 recenzia k Stres – Ebook

  1. Milan D.

    Kniha je jednoducho napísaná a veľmi mi pomohla najmä zo stresom s ktorým sa stretávam v práci.

Pridať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Nefervyhoda.sk - Facebook share

PRIDAJ SA K NEFéR VýHODE

Je to jednoduché..
Zadaj svoj email a urobíš prvý krok k získaniu tvojej Nefér Výhody.