Stres ? Čo to je ?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp

V dnešnej rýchlej dobe sa čoraz častejšie skloňuje slovo STRES.

Čo to je ? Odkiaľ prišiel ?
Ako proti tomu bojovať ?
Týka sa to aj mňa ?

Dnes, vo svete možnosti či dostupnosti, vo svete informácii si svoje ,,miestečko“ našiel aj STRES. Čoraz častejšie ľudia začínajú pociťovať vyčerpanosť, únavu, nespavosť, nedostatok energie, zábudlivosť, bolesti hlavy, podráždenosť, pokles sexuálnej túžby a kopec ďalších príznakov, ktoré môžeme pripísať nášmu novodobému hosťovi 21.storočia.

Áno priateľa, dnes sa už stres zaradzuje k chorobám 21.storočia. No niet sa ani čo čudovať. Tlak na výkon rastie, všetko uteká rýchlejšie. V porovnaní s minulosťou náš životný rytmus naberá v súčasnosti na intenzite. Nikto sa nevyhne každodennému stresu či napätiu. Stres sa nespája už len so ženami na materskej, zamestnancami, manažérmi, podnikateľmi, riaditeľmi či športovcami, ale začína sa prejavovať už v detskom veku. Dobrý prospech v škole, začlenenie sa do kolektívu, písomky, skúšky to všetko má vplyv na psychiku jedinca. Dnešná doba vyžaduje neustále vyššie výkony, všetko sa to točí stále rýchlejšie. Žijeme oveľa rýchlejšie než pred niekoľkými rokmi. A kto to z nás môže zmeniť ? NIKTO.

Vedeli, ste že?

Naše telo nie je pre dnešné, stále rastúce požiadavky geneticky nastavené? Evolúcia potrebovala tisíc rokov, aby sa gény prispôsobili životným podmienkam. Náš výkon sa kedysi obmedzoval na pár hodín, na dobu slnečného svitu. Náš mozog a naše telo sú genetický prispôsobené na veľmi jednoduchý život. Geneticky sme nastavení na vtedajšie prežitie, čo znamená potravu + obranu. Naše telo nám preto krátkodobo poskytne veľa adrenalínu, aby sme boli schopní podať dobrý fyzický výkon. To sa však deje na úkor iných telesných funkcií, najmä imunitný systém a tráviaca sústava sú zanedbávané, čo vysvetľuje, prečo v stresových situáciách tak často podľahneme chorobe, alebo trpíme tráviacimi ťažkosťami. Náš imunitný a tráviaci systém sú permanentne nedostatočne zásobené.

Prečo stres vzniká?

Objaví sa, keď máte pocit, že sa neviete vyrovnať s rôznymi životnými situáciami, požiadavkami okolia či rôznymi výzvami. Meškanie autobusu, dopravná zápcha, hádka s blízkou osobou, nezhody na pracovisku s kolegyňou, hľadanie stratených kľúčov od bytu spôsobujú krátkodobý stres. Pre náš organizmus nie je až tak škodlivý ako ten dlhodobý stres. K dlhodobému stresu patria napríklad finančné problémy, smrť blízkej osoby, rozvod, strata zamestnania, vážna choroba, rozchod s partnerom, psychická záťaž na pracovisku, monotónna a jednotvárna práca, neustály tlak na termíny a výkon, neustále vyrušovanie počas pracovných povinnosti, mnohonásobné preťaženie...

Ženy a stres

„Ženy plnia viac rolí v živote. Sú na nich kladené vysoké nároky v práci a zároveň sa musia postarať o deti a celú domácnosť. Preto pociťujú na sebe dopady pracovnej záťaže, ktoré môžu vypuknúť do chorôb a iných zdravotných postihnutí,“ povedal prof. Allard Demba. Podľa neho si mnoho ľudí ani len neuvedomuje, ako môžu ich pracovné návyky ovplyvniť zdravie. Často sa stáva, že ženy vo svojich dvadsiatich, tridsiatich či štyridsiatich rokoch doplatia na tvrdo odpracované roky a stretnú ich nepríjemné problémy v neskoršom živote.

Muži sú na tom troška lepšie. Nemajú toľko rodinných povinnosti, menej sa stresujú a bývajú viac spokojnejší. Ich stresové situácie väčšinou prichádzajú práve z pracovnej oblasti.

 

Každý z nás sa so stresom vyrovnáva inak. Niekto začne športovať, tancovať, niekto začne chodiť do prírody...
V tom horšom prípade si veľa ľudí vyberá ako kompenzáciu cigarety, alkohol, drogy, nakupovanie...

Mali by sme si uvedomiť a poznať, kedy je naše telo vystavené stresu. Potom sa môžeme brániť.

 

Silvia Vargová
Sledujte ma na Instagrame

Nefervyhoda.sk - Facebook share

PRIDAJ SA K NEFéR VýHODE

Je to jednoduché..
Zadaj svoj email a urobíš prvý krok k získaniu tvojej Nefér Výhody.