Liečba stresu bez použitia liekov

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp

V dnešnej dobe sme si zvykli na to, že hneď ako náš niečo zabolí, siahame po nejakom lieku. Lieky nám síce jeden problém vyriešia, ale ďalších 10 spôsobia.

Prečo to neurobiť inak?

Veď dnešná fantastická doba ponúka množstvo riešení ako účinne so stresom "zamávať".

Poďme sa pozrieť na to, ako stresu ukázať kto tu je pánom celej situácie či života.

 

Liečba stresu bez použitia liekov

 

  1. POHYB

Každý pohyb prispieva k odbúraniu stresu. Šport počas všedných dní však nesmie viesť k väčšiemu stresu! Športové aktivity musíme prispôsobiť životným podmienkam a priestorovým možnostiam. Inak povedané, nezačať hneď 5-krát do týždňa s joggingom. Niektorým to tak bude vyhovovať, iným zasa postačí dlhšia prechádzka.

Dôležité je nájsť si vlastnú mieru.

Pohyb nám pomôže odbúrať stresový hormón adrenalín a uľaviť tak svojmu telu.

Pozitívny vedľajší efekt: Získame dobrú formu a naše telo zaplavia hormóny šťastia. V dnešnej dobe začína byť čoraz viac populárnejšia JOGA, ktorá prepája telo s mysľou. Vplýva na náš nervový systém a stresovú odpoveď. Vyberte si šport či druh pohybu, ktorý vám vyhovuje a prospieva ako vášmu telu, tak aj vašej mysli.

 

  1. VENUJTE ČAS RODINE A PRIATEĽOM

Človek je tvor spoločenský a potrebuje byť v spoločnosti svojich priateľov či rodiny. Častokrát sa uzatvárame do seba, aby sme svojimi problémami nezaťažovali ostatných, snažíme sa s rôznymi životnými situáciami vyrovnať najlepšie ako vieme. Ale niekedy človeku pomôže aj takéto obyčajne "vyrozprávanie sa". Trávte čas s ľuďmi na ktorých vám záleží. U žien je to obzvlášť prospešné. Pri stretávaní s priateľmi, deťmi či rodinou sa touto aktivitou uvoľňujé OXYTOCÍN, ktorý pozitívne vplýva na stres a zmierňuje ho.

 

  1. VITAMÍNY, MINERÁLY, DOPLNKY STRAVY

Počas stresu a zvýšenej záťaže je potrebné organizmu dodávať potrebné množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov. V dnešnej konzumnej dobe, kde kvalita surovín je každým dňom horšia a horšia, je nutnosťou užívať doplnky stravy a doplniť telu to, čo bežná strava už neobsahuje... Dnes je na trhu veľké množstvo doplnkov  stravy, no pri výbere by som odporúčala sa zamerať radšej na kvalitu, než na cenu.

Pri výbere je potrebné prihliadať na:
  1. Zloženie - okrem vysokého podielu prospešných látok by mal doplnok obsahovať zložky, ktoré sú v tele vstrebateľné alebo obsahujú zložku, ktorá podporuje vstrebateľnosť. U tekutých doplnkoch stravy dochádza k lepšej vstrebateľnosti ako u doplnku kapsulového.
  2. Certifikácia - Najideálnejšie je vyberať doplnky výživy, ktoré sú kontrolované nezávislým inštitútom, napr. SGS INSTITUT FRESENIUS. Prečo certifikácia? Výživové doplnky nie sú liek, vzťahuje sa na to rovnaká legislatíva ako na potraviny, t.j výrobca nemusí preukázať účinnosť. Rovnako ako pekár vám nemusí preukázať to, že sa z chleba najete 😊 Preto je najideálnejšie vyberať doplnok, ktorý má nezávislú kontrolu.
  3. Obal - druh plastu, v ktorom je doplnok uskladnený a predávaný. Dnes je na trhu kopec plastov, ktoré sú pre organizmus veľmi škodlivé.

 

  1. NAUČTE SA RELAXOVAŤ

Je dôležité niekedy "vypnúť" a relaxovať. Človek predsa nie je stroj, aby išiel v rýchlom tempe dlhšiu dobu. Pre každého je relax niečo iné. Pre niekoho to môže byť čítanie knihy, plávanie, prechádzka do prírody no a pre niekoho aj práca na záhrade je relaxom 😊 Nie je ideálny návod na relaxovanie. Vyčleňte si čas pre seba a venujte sa činnosti, pri ktorej dokážete maximálne zrelaxovať.

 

  1. SPÁNOK

Doprajte si kvalitný spánok. Pri nedostatku spánku je telo unavené a ťažšie zvláda stresové situácie. Pred spaním sa snažte svoju pozornosť zamerať inam ako je práca či starosti. Nechajte oddychovať telo, rovnako aj myseľ.

Nefervyhoda.sk - Facebook share

PRIDAJ SA K NEFéR VýHODE

Je to jednoduché..
Zadaj svoj email a urobíš prvý krok k získaniu tvojej Nefér Výhody.